16 Φεβρουαρίου 2016

Ιστορία και Ουτοπία

Ιστορία και Ουτοπία - Κατασκευή και αφήγηση της νεωτερικότητας

Συνέδριο στο πλαίσιο του μαθήματος "Ανάλυση του γραπτού και του σχεδιασμένου αρχιτεκτονικού λόγου".
ΔΠΜΣ "Σχεδιασμός – Χώρος – Πολιτισμός", Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.







9.30–10.00 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
Εισαγωγή στο θέμα: Ιστορία & Ουτοπία
Παναγιώτης Τουρνικιώτης [Καθηγητής Ε.Μ.Π.]

10.00–11.20 [ΕΝΟΤΗΤΑ Α] Κατασκευή και έξοδος από τον παράδεισο

Κοινωνία και Ουτοπία \ Δήμητρα Αννίνου
Frank Lloyd Wright [Taliesin – Broadacre City
– Usonia – Taliesin] \ Νέστορας Σκαντζούρης
Από την Τελεολογία της Φύσης στην Τεχνολογία της Εξουσίας \ Δημήτρης Θεοδώρου
Ενδεχόμενες Γαίες \ Γιώργος Ρυμενίδης
[Συζήτηση]

11.20–11.40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11.40–13.00 [ΕΝΟΤΗΤΑ Β] Ουτοπικές περι-πτώσεις

“1984” – G. Orwell: Η υποδηλούμενη Αφήγηση της Ουτοπίας \ Χρύσα Βαρετίδου
Περιπλοκές και Περιπέτειες της Ουτοπίας στο ελληνικό Στερέωμα \ Μαρία Τζάκη
Ρέα: Αποτύπωμα αποτυχημένων Φιλοδοξιών \ Εβελίνα Ιωάννου
Ουτοπία, Γέννηση και Αποτυχία στην πόλη του 20ού αιώνα \ Ελισάνια Μιχαλοπούλου
[Συζήτηση]

13.00–13.20 Προσκεκλημένος ομιλητής Νίκος Μπελαβίλας [Αναπληρωτής Καθηγητής, Ε.Μ.Π.]
13.20–14.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14.30–15.50 [ΕΝΟΤΗΤΑ Γ] Το άλγος της ουτοπίας Από την Ουτοπία στη Νοσταλγία και πάλι στην
Ουτοπία \ Έλλη Βλάχου
“Η πείνα και η δίψα” του Ionesco για την απόδειξη της Αντι-ουτοπίας \ Ερμίνα Αποστολάκη
Εν δυνάμει ταξίδια - Ουτοπικές αποχρώσεις στο Θέατρο \ Βιβή Αννούση
Η Ουτοπία του Σώματος, ή το Ουτοπικό Σώμα \ Νίκη Κογκέλλη
[Συζήτηση]

15.50–16.10 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

16.10-17.30 [ΕΝΟΤΗΤΑ Δ] Περιπλάνηση υποκειμένου
Ξεπερνώντας την Ουτοπία \ Νεφέλη Βασιλοπούλου
Ένα Υποκείμενο, 3 έννοιες, 2 λέξεις και 1 πουλί \ Σοφία Ριζοπούλου
Η “δεξίωση” του Ξένου στο έργο του Charles Fourier, υπό το Φως των J. Derrida και P. Klossowsky \ Νικόλ Μπαϊρακτάρη
Ετεροτοπίες ως Ομοίωμα της Ουτοπίας. Τα ταξίδια σε αρκετές χώρες του κόσμου σε τέσσερα μέρη \ Γιάννης Τουρνικιώτης
[Συζήτηση]

17.30–17.50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

17.50–19.30 ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ
προσκεκλημένοι:
Νίκος Πατσαβός [Διδάσκων Π.Δ. 407/80, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Π.Θ. & Π.Ι.]
Νικόλαος–Ίων Τερζόγλου [Επίκουρος Καθηγητής, Ε.Μ.Π.]
Κώστας Τσιαμπάος [Λέκτορας, Ε.Μ.Π.]
Παναγιώτης Χαραλάμπους [Καθηγητής Α.Σ.Κ.Τ.]